Asystent rodziny
Kim jest asystent rodziny i co robi?
Asystent rodziny koncentruje się na wspieraniu rodziny, towarzyszeniu w rozwoju jej członków oraz pedagogizacji rodziców, czyli dostarczaniu im wiedzy związanej z wychowaniem dzieci ( pracuje zwłaszcza nad poprawą umiejętności opiekuńczo-wychowawczych ). Asystent Rodziny przez pewien czas wspiera rodzinę, aby w przyszłości samodzielnie potrafiła pokonywać trudności życiowe, zwłaszcza dotyczące opieki i wychowania dzieci.
O usługę asystenta rodziny można ubiegania się samodzielnie poprzez nawiązanie kontaktu z tutejszym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Kocku.
W przypadku rodziny, która przeżywa kryzys i nie radzi sobie z wypełnianiem funkcji opiekuńczo – wychowawczej, a dotychczasowa praca socjalna prowadzona przez pracownika socjalnego wymaga większego nakładu pracy z rodziną, wówczas pracownik socjalny Ośrodka Pomocy Społecznej w Kocku przeprowadza wywiad środowiskowy i dokonuje szczegółowej analizy sytuacji rodziny. Jeżeli z przeprowadzonej analizy wynika konieczność przydzielenia rodzinie asystenta rodziny, pracownik socjalny występuje do Kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej w Kocku z wnioskiem o jego przydzielenie.
Asystent rodziny prowadzi pracę z rodziną w miejscu jej zamieszkania lub w miejscu wskazanym przez rodzinę. Asystent rodziny prowadzi dokumentację, ustala z rodziną plan pracy oraz pisze sprawozdania z wykonanych działań. Współpracuje z innymi pracownikami różnych instytucji pracującymi z rodziną dla dobra całej rodziny.
W czasie wspólnych działań z członkami rodziny:
- pomaga odnaleźć to, co w Was dobre, co potraficie i kto oraz gdzie może Wam pomóc,
- doradza jak opiekować się i wychowywać dzieci, żeby były szczęśliwe i słuchały poleceń rodziców,
- pomaga w codziennej organizacji dnia rodziny, znajdowania sposobów spędzania wspólnego czasu rodziny,
- doradza jak zarządzać pieniędzmi,
- informuje jak działają urzędy, placówki wsparcia rodziny i dziecka,
- wyjaśnia jak wypełniać dokumentację oraz realizować sprawy urzędowe,
- wspiera w kontaktach z pracownikami szkoły, przedszkola, sądu, poradni, przychodni, policji, urzędów i innych instytucji,
- chroni dzieci przed niebezpiecznymi zachowaniami dorosłych.
Asystent rodziny pomaga zrealizować to, co rodzina chce oraz co inne służby społeczne wymagają od rodziny.
Pomaga tylko w tym, co możliwe jest do osiągnięcia.